Ustrezno ležišče lahko ključno vpliva na kakovost našega spanca. Kakovosten spanec pa je pomemben, saj pozitivno vpliva na naše počutje, zdravje in produktivnost. V primeru, da se ponoči neprestano zbujamo, premetavamo oziroma se zjutraj zbujamo z bolečinami v predelu hrbta ali kjerkoli drugje po svetu, je priporočljivo čim prej zamenjati ležišče. Prav tako je priporočljivo, da se vzmetnico zamenja v primeru, da ima neprijeten vonj, ker to pogosto kaže na dejstvo, da so se v ležišču namnožili mikroorganizmi, ki so lahko zdravju škodljivi.
Menjava je potrebna tudi v primeru, da so na ležišču vdolbine oziroma kakšne druge fizične deformacije. Priporočilo strokovnjakov je, da se ležišče zamenja vsaj vsakih 7-10 let. Problem je namreč v tem, da posteljni vložki svoje lastnosti izgubljajo postopoma, naše telo pa se na te spremembe sproti prilagaja, zato pogosto težav niti ne zaznamo pravočasno. V nadaljevanju članka bomo pojasnili različne tipe ležišč, ki so najbolj pogosti na trgu, vključno z njihovimi prednostmi in slabostmi.
Ležišča iz pene
Ležišča, katerih glavna sestavina je pena, so na trgu zelo pogosta. Običajno so sestavljena iz hladno valjane pene različnih gostot, včasih pa so obogatena še z lateksom ali spominsko peno za še večje udobje. Glavna prednost penastih ležišče je nizka teža, visoka elastičnost ter običajno tudi ugodna cena. Slabost je slab pretok zraka skozi jedro ležišča, kar pomeni slabše odvajanje vlage in toplote.
Ležišča so primerna za osebe, ki imajo težave s hrbtom, tiste, ki se pogosto selijo in tiste, ki jih med spanjem rado zebe. Manj primerne so za osebe z visoko telesno težo in osebe, ki jim je med spanjem rado vroče oziroma se veliko potijo.
Vzmetnice s klasičnim vzmetenjem
Vzmetnice s klasičnim vzmetenjem so en izmed najbolj pogostih tipov ležišč na trgu. Klasične vzmeti poznamo tudi pod imenom bonnell vzmeti. Gre za vzmeti, ki so med seboj povezane z žico. Takšna sestava nudi vzmetnici čvrstost in dolgo življenjsko dobo. So pa takšne vzmetnice manj prožne in se slabše prilagajajo telesu. Prednost tega tipa vzmetnice je dober pretok zraka, zato dobro odvajajo toploto in vlago, robustna zasnova ter običajno tudi med vsemi tipi vzmetnic najbolj ugodna cena. Večina modelov ima za dodatno udobje nad vzmetenim jedrom še plast različnih tipov pene.
Bonnell vzmetnice so primerne za vse, ki iščejo čvrsto ležišče, ki nudi dobro razmerje med kakovostjo in ceno. Modeli z ojačano zasnovo so tudi najbolj primerni za osebe z večjo telesno težo, odlična rešitev pa so tudi za vse, ki se med spanjem veliko potijo oziroma jim je vroče. Manj primerne so bonnell vzmetnice za tiste, ki imajo težave s hrbtom, saj ne nudijo najboljše točkovne podpore. Prav tako so manj primerne za osebe, ki se pogosto selijo, saj visoka teža vzmetnice otežuje manipulacijo.
Vzmetnice z jedrom iz žepkastih vzmeti
Trenutno veljajo vzmetnice z žepkastim jedrom med najboljši in najbolj zaželen tip ležišča. Jedro pri takšni vzmetnici je sestavljeno iz množice žičnatih vzmeti, ki so vsaka posebej oblečena v svoj tekstilni žepek, žepki pa so med seboj zlepljeni. Takšna zasnova združuje prednosti penaste vzmetnice ter vzmetnice s klasičnimi vzmetmi. Ker vzmeti delujejo neodvisno ena od druge, so takšne vzmetnice zelo prožne in nudijo odlično točkovno podporo telesu. Ker je jedro sestavljeno iz vzmeti, je pretok zraka dober, kar omogoča učinkovito odvajanje odvečne vlage in toplote. Vzmetnice so običajno na voljo v različnih trdotah, tako da so primerne tako za lažje kot težje osebe oziroma za tiste, ki imajo radi tako mehkejša kot trša ležišča. Manj primerne so le za osebe z močno povečano telesno težo – za takšne osebe so vsekakor bolj primerni posebni modeli ležišč s klasičnim vzmetenjem.
Glavna slabost žepkastih vzmetnic je visoka lastna teža ter nekoliko višja cena. Z razvojem ponudbe na trgu so tudi cene takšnega tipa ležišč že močno padle in so popolnoma dostopne. V višji cenovni razred tako sodijo le še bolj kvalitetni izdelki znanih blagovnih znamk, kot je na primer Meblo Jogi.