Mozolji, imenovani tudi akne, se pojavijo, ko so oljne žleze vaše kože preveč aktivne in se pore vnamejo. Nekatere vrste kožnih bakterij lahko poslabšajo mozolje. Mozolji se lahko pojavijo kjer koli na koži, najpogosteje pa na obrazu.
Ker mozolje običajno sprožijo androgeni hormoni in v nekaterih primerih genetika, ni zanesljivega načina za njihovo preprečitev. Kljub temu obstaja veliko načinov, kako zmanjšati njihovo resnost in jih nadzorovati…
Umijte si obraz pravilno
Da bi preprečili mozolje, je pomembno, da vsak dan odstranite odvečno olje, umazanijo in znoj. Umivanje obraza več kot dvakrat na dan lahko poslabša akne.
Obraza ne umivajte z ostrimi čistili, ki posušijo kožo. Uporabite čistilo brez alkohola.
Za umivanje obraza:
– Obraz navlažite s toplo, ne vročo vodo
– Nanesite blago čistilno sredstvo z nežnimi, krožnimi gibi s prsti, ne s krpo
– Temeljito sperite in posušite
Spoznajte svoj tip kože
Vsakdo lahko dobi mozolje, ne glede na tip kože. Mastna koža je najbolj nagnjena k mozoljem. To je posledica dejstva, da lojnice vaše kože proizvajajo preveč mastnega sebuma.
Druga vrsta kože, ki lahko povzroči mozolje, je mešana koža. Kombinirana koža pomeni, da imate tako suhe kot mastne predele. Mastna področja so ponavadi vaše čelo, nos in brada, imenovana tudi vaša T-cona.
Poznavanje vašega tipa kože vam bo pomagalo izbrati prave izdelke za nego kože. Na primer, če je vaša koža mastna, izberite nekomedogene izdelke, ki so oblikovani tako, da ne blokirajo pore.
Vlažite kožo
Vlažilci pomagajo koži ostati hidrirana. Toda mnogi vlažilci vsebujejo olje, sintetično dišavo ali druge sestavine, ki lahko dražijo kožo in povzročijo mozolje.
Da bi preprečili mozolje, po umivanju obraza ali ko je vaša koža suha uporabite nekomedogena vlažilna sredstva brez dišav.
Uporabite zdravila za zdravljenje aken brez recepta
Zdravljenje aken brez recepta (OTC) lahko pomaga hitro odpraviti mozolje ali jih preprečiti. Večina jih vsebuje benzoil peroksid, salicilno kislino ali žveplo.
Za zdravljenje mozoljev uporabite zdravljenje brez recepta. Ali pa ga uporabite kot vzdrževalni režim za nadzor izbruhov. Da bi preprečili neželene učinke, kot so pordelost, draženje in suhost, natančno upoštevajte navodila proizvajalca za uporabo.
Ostanite hidrirani
Če ste dehidrirani, lahko vaše telo signalizira oljnim žlezam vaše kože, da proizvajajo več olja. Dehidracija daje koži tudi dolgočasen videz ter spodbuja vnetje in pordelost.
Da bo vaše telo dobro hidrirano, vsak dan popijte vsaj osem kozarcev vode. Če ste noseči ali dojite, ali če preživite čas v vročem, vlažnem okolju, pijte več.
Omejite ličila
Mikavno je uporabiti ličila za prikrivanje mozoljev. Vendar lahko to zamaši pore in sproži izbruhe.
Pojdite v naravo, ko lahko. Ko nosite ličila, se izogibajte mastnim, težkim podlagam in uporabljajte nekomedogene, čiste in brez dišav.
Mastni ali oljni šamponi, umivanje telesa, kreme za britje in izdelki za oblikovanje las lahko povzročijo mozolje. Za preprečevanje izbruhov izberite nekomedogene možnosti brez olja.
Ne dotikajte se obraza
Vaše roke se ves dan srečujejo z umazanijo in bakterijami. Vsakič, ko se dotaknete obraza, se lahko nekatere nečistoče, ki zamašijo pore, prenesejo na kožo.
Vsekakor, če vas srbi nos, ga opraskajte. Redno si umijte roke in se čim manj dotikajte obraza.
Omejite izpostavljenost soncu
Ulov nekaterih žarkov lahko kratkoročno izsuši mozolje, dolgoročno pa povzroča velike težave. Pogosto izpostavljanje soncu kožo dehidrira, kar sčasoma povzroči, da proizvaja več olja in blokira pore.
Za preprečevanje kožnega raka je pomembno, da nosite zaščito pred soncem. Vendar pa so številna sredstva za zaščito pred soncem mastna. Za zaščito pred soncem in mozolji nosite nekomedogeno kremo za sončenje brez olja.
Ne dotikati se mozoljev
Ne glede na to, kako mamljivo je stisniti tisto večjo belo glavo na konico nosu, ne. Pokanje mozoljev lahko povzroči krvavitev, hude brazgotine ali okužbo. Prav tako lahko poveča vnetje in zamaši okoliške pore, s čimer se težava z mozolji še poslabša.
Poskusite olje čajevca
Olje čajevca je priljubljeno ljudsko zdravilo za mozolje.
Če želite uporabiti olje čajevca za mozolje, nanesite nekaj kapljic na vneto mesto. Dnevnemu čistilnemu ali vlažilnemu sredstvu lahko dodate tudi nekaj kapljic.
Pred uporabo nerazredčenega olja čajevca na obrazu naredite obližni test, da preverite, ali draži kožo. Nanesite nekaj kapljic za uho ali na podlaket in počakajte nekaj ur. Če pride do draženja, pred uporabo razredčite olje v razmerju 50-50.
Uporabite antibiotike
Antibiotiki pomagajo zmanjšati vnetje in bakterije na koži.
Pogosto so predpisani antibiotiki. Lahko jih nanesemo lokalno na kožo ali jih jemljemo skozi usta. Tisti, ki jih jemljete peroralno, so običajno zadnja možnost za ljudi, pri katerih so akne hude ali se ne odzivajo na druga zdravljenja.
Dolgotrajna uporaba antibiotikov poveča tveganje za odpornost na antibiotike. Če vaš zdravstveni delavec priporoča antibiotično terapijo za mozolje, se z njimi pogovorite o tveganjih in stranskih učinkih.
Nanesite francosko zeleno glino
Francoska zelena glina je vpojna glina, bogata z minerali, z zdravilnimi sposobnostmi. Po raziskavah iz leta 2010 ima francoska zelena glina močne protibakterijske lastnosti. Pomaga odstraniti nečistoče, zmanjša vnetje in absorbira odvečno olje, ki lahko povzroči mozolje.
Francoska zelena glina je na voljo v obliki prahu, ki ga zmešate z vodo, da naredite masko za obraz. Dodate lahko tudi druge pomirjujoče sestavine za kožo, kot sta jogurt ali med.
Izogibajte se določeni hrani
Če vam je mama kdaj povedala, da je nezdrava hrana povzročila mozolje, je popolnoma resnico povedala.
Živila in pijače z visokim glikemičnim indeksom, kot so čips, pecivo iz bele moke in brezalkoholne pijače, zvišajo raven sladkorja v krvi in so pogosto manj hranljive kot živila z nizkim glikemičnim indeksom.
Študija je tudi pokazala, da uživanje mleka lahko sproži mozolje.
Zmanjšajte stres
Stres ne povzroča mozoljev, lahko pa jih poslabša. Po podatkih Ameriške akademije za dermatologijo so raziskave pokazale, da vaše telo, ko ste pod stresom, proizvaja več hormonov, ki spodbujajo olje.
Nekatere možnosti za pomoč pri obvladovanju stresa so:
– joga
– meditacija
– pisanje dnevnikov
– aromaterapija
OBVLADOVANJE MOZOLJEV
Številni načini preprečevanja mozoljev vam lahko pomagajo tudi pri obvladovanju. Na primer, pravilna prehrana, zmanjšanje stresa in ne pojavljanje mozoljev lahko pripomorejo k njihovemu zadrževanju in skrajšanju časa zadrževanja.
Če imate akne kljub sprejetju ukrepov za njihovo preprečevanje, boste morda potrebovali zdravljenje na recept, na primer:
– lokalni retinoidi (pridobljeni iz vitamina A) za preprečevanje zamašenih por
– peroralni kontraceptivi ali antiandrogeni za zmanjšanje hormonov, ki povečajo proizvodnjo sebuma
– peroralni izotretinoin (Accutane), retinoid, ki pomaga preprečevati zamašene pore in zmanjšuje nastajanje sebuma, vnetja in kožne bakterije
Zdravljenje na recept lahko povzroči resne stranske učinke. Vaš dermatolog vam lahko pomaga pretehtati prednosti in slabosti ter ugotoviti, katero zdravljenje vam ustreza.
GORENJSKE LEKARNE
Vsakdo občasno dobi mozolje. Marsikaj lahko povzroči mozolje, na primer hormoni, stres, genetika in prehrana. Nekatera zdravila lahko celo sprožijo izbruhe.
V najboljšem primeru so mozolji nadležni. V najslabšem primeru lahko povzročijo trajne brazgotine, resno tesnobo ali depresijo. Prizadevanja za preprečevanje lahko pomagajo, vendar niso varna.
Ne glede na načrt za preprečevanje mozoljev sta ključna potrpežljivost in doslednost. Kapljica benzoil peroksida lahko čez noč skrči en sam mozolj, vendar večina zdravljenja traja nekaj tednov, da doseže rezultate.